מהזדמנות ורעיון לעסק מצליח 
       יזמות עסקית, אינטרנט, ניו מדיה וטכנולוגיה 

       הרצליה - תל-אביב - רמת השרון  - כפר-סבא  - רעננה  - הוד השרון  - 
       גבעתיים - רמת-גן  - פתח-תקוה - נתניה - גבעת שמואל       


 

Spanish Russian Francais English עברית

 09-7602716
החרושת 27, רעננה ת.ד. 2384
למפת הגעה לחצו כאן
 
 
 בואו לחשוב כמו יזם - סדנא חדשה
חולמים אבל חוששים?

יש לכם הרבה רעיונות עסקיים אך לא יודעים איך לבחון ולבחור?

רוצים לגלות את היזם שבכם?


בואו  "לחשוב כמו יזם" בעזרת סדנא יחודיית לפרטים לחצו>>>
 

 חובות אבודים - לא הכל אבוד


לא הכל אבוד: מדריך כלכליסט לחובות אבודים (פורסם באתר כלכליסט בחודש מאי 2009 ) 
חייבים לכם כסף על עבודה שביצעתם או על סחורה שסיפקתם? אם תצליחו להוכיח שמדובר בחוב אבוד תוכלו לקבל עד כ־60% מהכסף בחזרה מהמדינה
משבר כלכלי הוא ביטוי כל כך גדול, עד שלפעמים קשה לראות את המציאות הפשוטה שמרכיבה אותו. המציאות הזו עשויה מחברות ועסקים שנקלעים לקשיים, ולפעמים אפילו פושטים רגל - ומעסקים אחרים שעבדו עם החברות הללו, סיפקו להם סחורה או שירות, ומתקשים לגבות את הכסף שחייבים להם.
 
מה לעשות כדי שבעיה של עסק אחד לא תהפוך לבעיה של עסק אחר? רבים מבעלי החוב נאלצים לנקוט הליכים משפטיים כמו הוצאה לפועל, כינוס נכסים והכרזה על פשיטת רגל, ומקווים שכך ישיבו לעצמם את הכסף. מעטים מהם יודעים שבמקביל, וללא כל קשר לתהליך הארוך והמייגע של הגבייה, אפשר לקבל מהמדינה החזר על המע"מ ומס ההכנסה ששולם באמצעות הליך המכיר בחוב כאבוד - חוב כספי שבעליו סבורים כי לא יצליחו לגבות אותו.
 
"יש טעם לנסות ולהכיר בחוב כאבוד כדי לקבל את החזרי המס, מכיוון שאחוזי המס במקרים אלו גבוהים מאוד", מסביר עו"ד ליאור פיק. "המע"מ על עסקאות מגיע ל־15.5% לכל עסקה. מס ההכנסה משתנה בין יחיד לחברות. כשמדובר בחברה, מגיע מס החברות ל־27%; כשמדובר בעסק עצמאי, המס יכול להגיע עד ל־47%".
 
חובות אבודים, מסביר פיק, אינם מתייחסים לעסקה שמתבצעת במזומן, אלא לחובות שנוצרו במסגרת דיווח על בסיס מצטבר. "הכוונה בבסיס מצטבר היא שהעסק משלם את המס ברגע שהסחורה נמסרה, כאשר בפועל יכול להיות שהתמורה (התשלום) עדיין לא התקבלה, ויכול להיווצר מצב שהלקוח בקשיים ולא יוכל לשלם לבעל העסק".
 
1. כיצד מכריזים על האבידה
 כדי להכריז על חוב כחוב אבוד נדרש אישור מהמדינה, כיוון שאת ההחזר מקבלים מרשויות המס. לשם כך יש לעמוד בכמה קריטריונים שנקבעו על ידי מס הכנסה ומע"מ.
בהגדרת מס הכנסה, חוב אבוד עומד בכל שלושת הסייגים הבאים:
1. חוב שנוצר במהלך העסקים הרגילים בשל פעילות מסחרית שוטפת, ולא בעקבות פעילות בשוק ההון.
2. חוב שאי אפשר לפרוע אותו: חוב שמועד הפירעון שלו הגיע אך הסכום טרם שולם (לדוגמה צ'ק שחזר או לא נפרע), או שמועד הפירעון טרם הגיע אבל העסק החב הפסיק לפעול (למשל כיוון שנכנס להליכי פירוק או פשיטת רגל).
3. חוב שאי אפשר לגבות אותו: המבקש נדרש להוכיח שניסה לגבות את החוב ונכשל, כלומר עליו להציג מסמכים כגון מכתבים מעורך דין, פתיחת תיק בהוצאה לפועל, הוכחה שהחייב החל בהליכי פשיטת רגל והגשת תביעות משפטיות.
 
בהגדרה של מע"מ, יש לחוב אבוד מאפיינים שונים במקצת:
1. כאשר החייב נכנס להליכי פירוק או פשיטת רגל (החוב יוכר כאבוד במועד אישור המפרק או הנאמן לחלוקת דיבידנד סופי).
2. כאשר נגד החייב ננקטו הליכי הוצאה לפועל, ונוסף על כך הוכח שלמרות ההליך המשפטי שבו נתקבע החוב פעילות הגבייה וההוצאה לפועל לא הניבה תוצאות.
3. כאשר החייב הגיע להסדר נושים שאושר על ידי בית המשפט בפסק דין, ובמסגרתו למחיקת החוב.
 
2. דרוש אישור
 לאחר שהחוב נבדק ונמצא עומד בקריטריונים, מסביר עו"ד רן ארצי ממשרד ארצי את חיבה, יש לפנות לרשות המסים ולעבור שורת הליכי המשך.
 
1. ראשית, בעל החוב צריך להוכיח לרשויות שניסה לבצע הליכי גבייה ושאלו נכשלו. רשויות המס לא מסתפקות בכך שהחייב יכריז שאין באפשרותו לשלם את חובו, ודורשות הוכחות למאמצי הגבייה: מכתבי התרעה מעורכי דין, הליכי הוצאה לפועל, כינוס נכסים או פשיטת רגל.
2. בעל החוב נדרש להוציא תעודת זיכוי לא יאוחר משלוש שנים ולא לפני שישה חודשים מהיום שבו הוצאה חשבונית המס בשל העסקה הרלבנטית. תעודת הזיכוי מבטלת את חשבונית המס שהונפקה ללקוח שלא שילם את חובו, ומשמשת כראיה לביטול העסקה ולקיומו של החוב.
3. בשלב שלישי נדרש בעל החוב להגיע למשרד מע"מ האזורי שבו רשום העוסק, ולמסור הודעה ובה פרטי העוסק, פרטי העסקה והנסיבות שבשלהן נהפך החוב לאבוד, ציון הדו"ח התקופתי שבו דווחה העסקה ופרטי הקונה.
"רק לאחר שבעל החוב עמד בתנאים הללו הוא יוכל לקבל החזר או לקזז את המס כנגד הכנסות העסק השוטפות שלו", מסביר ארצי. "צריך לזכור שמדובר בפרוצדורה ארוכה מאוד -ולטעמי ארוכה מדי -שצפויה להימשך בין שנה לשנה וחצי".
 
3. לפעמים צריך לדעת לוותר
 לא תמיד הכרזה על חוב אבוד היא הפתרון הנכון, מסביר פיק. "כשמדובר בעלויות משפטיות גבוהות, שעולות במידה ניכרת על סכום החוב, וכשמס הכנסה יכול להקל ולהכיר בחוב ללא הטיפול המשפטי, אין כדאיות להתחיל את הפרוצדורה וההליך מיותר", הוא מסביר. "במקרים כאלה עדיף לפנות לרשויות המס ולבקש את התחשבותן".

חולם/ת על  קריירה ביזמות  

קורס ניהול ביום אחד
מט"י רעננה בשיתוף בית הספר לניהול ומנהיגות מזמינים אתכם לקורס ניהול ביום אחד עם מיטב המרצים בישראל.

חדש בסדרת המדריכים
המדריך הקצר להקמת עסק 

חבילת סדנאות מוזלת

מדגדג לך יזמות ואת/ה לא בטוח/ה איך לגשת לנושא קרן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה

מחפש/ת משקיע למיזם!

 "בדרך שלי לעסק עצמאי"
פרויקט יזמות לדורשי עבודה 

קרן שמש
לעידוד יזמים צעירים

TheHive by Gvahim 
start-up accelerator
 
 
מטי רעננה מתמחה ב: הקמת עסק, גיבוש רעיון, יזמות עסקית, סטארט אפ, פתיחת עסק, יעוץ עסקי, הלוואות לעסקים, תוכנית עסקית ועוד

לייבסיטי - בניית אתרים